Мої уроки



Математика 4 клас. Контрольна робота №4


















Урок позакласного читання у 3 – Б класі
Тема. Буду я природі другом. Такі знайомі та невідомі собаки. Микола Трублаїні «Волохан».

Мета. Узагальнити знання учнів про значення собак у природі та житті людини, вплив діяльності людини на видовий склад та чисельність ссавців; удосконалити вміння школярів розпізнавати породи собак. Формувати навички виразного читання. Вчити свідомо сприймати художні тексти. Створювати умови для спілкування на основі літературних творів. Розвивати допитливість. Виховувати чуйне ставлення до тварин.
Обладнання. Тематична виставка книг, виставка малюнків «Мій улюбленець», картинки  собак, дитячі твори, презентація по темі уроку, фонозаписи пісень М. Пляцковський «Не дразните собак» та Людмили Туманової «Ко мне, Мухтар».
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ.  Повідомлення теми та мети уроку.  
1. Слухання пісні М. Пляцковського «Не дразните собак».  
 -  Як ви вважаєте, про що ми будемо сьогодні говорити?
-Чому ви так вважаєте?
  2.  Слайд 1.
  - Сьогодні ми поговоримо про собак, для чого вони нам потрібні, що    зробили ці тварини для людей. Як можна допомогти їм. А також ми прочитаємо книгу М. Трублаїні «Волохан».
ІІІ. Актуалізація опорних знань.                                                                                            
      Тестові завдання.
-          Ви отримали тести. Позначте правильну , на ваш погляд, відповідь олівцем. В кінці уроку ви будете мати можливість ще раз переглянути завдання та виправити помилки, якщо такі будуть.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1.       Вступне слово вчителя.
У давні часи в Ірландії говорили: «Дім без собаки або кішки — дім без любові та радості».
-          А справді, для чого люди заводять собак? (Причини у всіх різні.)
-          Що ми знаємо про собак?
(Висловлювання дітей, побудова асоціативного куща.)
Слайд 2.
Тисячі років собака заслужено користувався славою кращого друга й помічника людини. Письменники, поети, вчені в усі часи та в усіх країнах прославляли собаку за його відданість та любов до людини, яка його виховала.
-          Звідки зявилися собаки?
2.      Вчені не прийшли до єдиної думки, але більшість вважає, що… (виступає Шаблій Максим)
      Собака — перша домашня істота, яка з'явилася біля людини. Предками собаки були різні види вовків.
      Приручення собаки відбувалося приблизно 15 тис. років тому, в епоху первісної людини — в кам'яному віці. А нині ми маємо чимало різних порід собак, іноді таких несхожих між собою, що нам важко повірити в те, що вони належать до одного виду. Ну от хоча б для порівняння мексиканська собачка чи-хуа-хуа, яку можна посадити в склянку, й дог або сенбернар величиною з теля.
      У наш час усі породи собак поділяються на три основні групи: службові, мисливські й декоративні (кімнатні). (Читає вірш про собаку.) 
"Рыжая дворняга"     Эдуард Асадов
Хозяин прогладил рукою
 Лохматую рыжую спину
 "Прощай, брат, хоть жаль мне, не скрою,
 Но все же тебя я покину"
 Швырнул под скамейку ошейник
 И скрылся под гулким навесом
 Где шумный людской муравейник
 Вливался в вагоны экспресса
 Собака не взвыла ни разу
 И лишь за знакомой спиною
 Следили два карие глаза
 С почти человечьей тоскою
 Старик у вокзального входа сказал:
 "Что, оставлен, бедняга?
 Эх, будь ты хорошей породы,
 А то ведь простая дворняга..."
 В вагонах, забыв передряги
 Шутили, смеялись, дремали,
 Тут видно о рыжей дворняге
 Не думали, не вспоминали
 Не ведал хозяин, что следом,
 По шпалам из сил выбиваясь
 За красным мелькающим светом
 Собака бежит задыхаясь
 Споткнувшись кидается снова,
 В кровь лапы о камни разбиты
 И выпрыгнуть сердце готово
 Наружу из пасти открытой.
 Не ведал хозяин, что силы
 Вдруг разом оставили тело
 И стукнувшись лбом о перила
 Собака под мост полетела...
 Труп волны снесли под коряги...
 Старик, ты не знаешь природы
 Ведь может быть тело дворняги,
 А сердце - чистейшей породы.
3.      Ознайомлення з книгами, в яких можна прочитати про собак.
Слайди 3 – 4.
4.      Ми дізналися, що всі породи собак діляться на 3 основні групи.
Слайд 6.
-          Зараз ви спробуєте впізнати собаку, та пояснити до якої групи вона належить.                                                                                                                  
Вчитель показує фотографії собак, а діти називають до якої групи вони відносяться ( фото пекінеса, вівчарки, лайки).
5.      Відгадування ребусів.











6.      Памятники собакам.
a)      Памятник Баррі (слайди 7 – 9) :
      Углиб Альп можна потрапити через численні перевали. На висоті понад 2 тис. метрів над рівнем моря протягом восьми-дев'яти місяців панує зима, а холод і лід та сніг можуть бути й улітку. Після снігових хуртовин люди брали із собою лопати й палки та йшли в гори розшукувати потерпілих або мандрівників, які заблукали. І тут на допомогу людям прийшли собаки.
       Сенбернари були виведені в XIII-XIV ст. у гірських районах Центральної Європи. Значна заслуга в створенні цієї породи належить монахам монастиря Святого Бернара, від якого собаки й отримали свою назву. Це одна з найбільших порід собак. Вони століттями використовувалися для пошуку й рятування людей, які заблукали у горах, сенбернари врятували тисячі людей. Нині собак-шукачів довозять до місця події на санчатах або вчать стрибати з парашутом з літака — так вони економлять сили й час для пошуку. Серед собак-шукачів є такі, що врятували по 35-40 чоловік. Рекордсменом серед них став Баррі. Він врятував 40 чоловік. Про нього писали в газетах, журналах; про нього розповідали легенди.
       У 1812 р. Наполеон після своєї поразки в Росії розпочав разом зі своєю армією відступ у Францію. Вимучені солдати почали тікати. Деякі з них тікали через Швейцарію в теплу Італію. Один з дезертирів опинився в районі Великий Сен-Бернар. На шляху він упав у засніжену розщілину і змучений заснув під сніговою ковдрою. Там його й відшукав Баррі, відкопав і зігрів. Коли врятований прийшов до пам'яті та відкрив очі, він побачив перед собою засніжену морду величезного собаки. Чоловік злякався, подумав, що то вовк, вихопив ніж і вдарив ним собаку.
      Важкопоранений пес дістався до монастиря. Там йому обробили рану та відправили на лікування. Пес вижив. Однак після поранення, слабкості та старості пес так і не повернувся до рятування людей. У цьому ж році Баррі не стало.
       А через кілька десятиріч, у 1899 p., в Парижі було відкрито величезний пам'ятник Баррі. На постаменті було вирізьблено його ім'я. Великий собака-сенбернар, а на його спині, міцно тримаючись за шию, сидить маленька дівчинка. У центрі постаменту знаходиться напис: «Він урятував 40 чоловік і був убитий 41».
b)      Памятник Балто  ( слайди 10 – 13 ): 
          А ось ще одна історія про відважних собак. На заході Аляски є містечко Ном, яке заснували шукачі золота. У січні 1925 р. тут, як і по всій Алясці, лютувала тривала заметіль. У цей же час єдиний лікар містечка перебував у тривозі. Він виявив, що серед мешканців розпочалося захворювання на дифтерію. Урятувати могла лишень протидифтерійна сироватка. Лікар зв'язався по телефону з мером міста. Сироватку могли доставити в таку заметіль тільки на собаках (цю відстань в 1 тис. км собаки могли подолати за дев'ять діб). Було вирішено, що контейнер із сироваткою повезуть зі зміною собачих упряжок. 
           Останній відрізок цієї героїчної подорожі-естафети припало пройти упряжі каюра Гуннара Кассона. Упряж з 13 собак вів вожак Болто. Дорога пролягала через частину затоки. А тут ще трапилася біда. Буревій зламав кригу. Якщо йти в обхід, то це ще зайвих 200 км. І каюр вирішив іти по дрейфуючій кризі. Він спрямував собак на лід, напівзамерзлий ліг на контейнер, щоб захистити його від морозу. У напівсні він відчув, що нарти зупинилися. Собаки повискували. Оглянувши їх лапи, каюр помітив, що вони кровоточать: гострі крижинки застрягли між пальцями, різали шкіру. Допомогти собакам закоцюрблими від морозу пальцями він не міг. І тоді каюр почав вигризати крижинки зубами.
          Знесилений, він упав на нарти й вигукнув: «Вперед, Болто! У Ном!». І вожак сам повів упряж.
         Героїчна естафета людей і собак пройшла цей шлях за 5 з половиною діб.
         Наприкінці 1925 р. в Нью-Йорку було відкрито пам'ятник Болто. Постамент у вигляді скали розмістили серед дерев. На скалі — бронзова собака в упряжці. Типова лай­ка: стоячі вуха, загнутий на спину й закручений кільцем хвіст.
       Їздові собаки — перші транспортні тварини нашої планети. Серед багатьох порід собак особливою любов'ю користувалися лайки. Вони майже цілий рік живуть під відкритим небом. Густа шерсть з добрим підшерстком надійно захищає їх від холоду й негоди.
c)        Собаки під час війни ( слайди 14 – 17)
        Ілона.    Із самих далеких часів собак використовували на війні. Собак стали використовувати на війні як зв'язкових. Наприклад, собака Петра I супроводжувала його у всіх боях і походах. Вона носила його накази воєначальникам і поверталася з донесеннями від них. У нашому столітті собак стали використовувати як санітарів, зв'язківців, мінерів, для підриву ворожих танків. Одна з вівчарок - Джек за час Великої Вітчизняної війни перенесла 2932 бойових донесень. Джек не раз перепливав великі річки (наприклад, Дніпро), був тричі поранений. Інша собака - Дік відшукала на фронті 1728 мин.
 Пес Джульбарс, який під час розмінувань в Європейських країнах в останній рік війни виявив 7468 мін та понад 150 снарядів, був поранений і не міг йти на параді. Тоді було наказано пронести заслуженого пса по Красній Площі на шинелі...
д) Памятники собакам – поводирям ( слайд 18)
             Руслан. Важко людині пристосуватися до життя в цьому світі, якщо вона зовсім не бачить. Важко сліпому ходити по вулицях: стовпи, сходи, лавки, транспорт . Потрібен поводир. І виявилось, що поводирем можуть бути не лише вівчарки, але й інші собаки великих порід. Існують спеціальні школи з підготовки таких собак.
            Приблизно місяць потрібно, щоб собака звик до нового хазяїна, а він навчився управляти ним. І обов'язковою умовою успішної служби собак-поводирів є дружба та взаємна любов.
            А скільки зробили собаки (до речі, в основному дворняжки) для науки. Досить згадати собак - космонавтів Лайку, Білку і Стрілку. Чудовий радянський учений І. П. Павлов використовував собак як найзручніший об'єкт для вивчення вищої нервової діяльності.
Висновки. - Яке значення має собака у житті людини?
Слайди 19 – 21.
Особливої уваги заслуговують бродячі собаки. Їх образили люди, а вони так потребують нашого захисту.
7.      Читання учнями творів про своїх улюбленців.
8.      Читання віршів про собак.
Соня. «Щенок и бомж»
Возле лавки, у подъезда, весь свернувшийся в клубок,
 Замерзал в морозный вечер весь израненный щенок.
 Перебита была лапа, а из носа текла кровь,
 Голова на бок свисала и слегка опухла бровь.
 Он лежал, прижавшись к лавке, и смотрел он на народ,
 Думал он:- Не все плохие, может кто-то заберет.
 Никому он был не нужен, и никто его не брал,
 Но надеялся на чудо, о хозяине мечтал.
 Тот щенок давно не кушал, крошки хлеба не видал
 Он с судьбой своей смирился и тихонько умирал.
 Скрипнул люк помойной бочки, в страхе завизжал щенок.
 И увидел, как из бочки бомж авоську поволок.
 Оглянулся бомж и смотрит исподлобья на щенка.
 Подошел и дал горбушку, да погладил так, слегка.
 Прошептал:- Эх, горемыка! Как же не легко тебе,
 Я живу в сыром подвале, заберу тебя к себе.
 Шел тот бомж полуголодный, на руках он нёс щенка,
 А в авоське той лежали, хлеба чёрствых два куска.
 Почему, скажите люди? Сострадают только те,
 Кто прошел огонь и воду, жил на хлебе и воде.
 Ну а тот, кто ест от пуза, наживаясь на других.
 Наплюёт на всех в округе, даже на своих родных.
ЕЛЬФИДА
Владислав Лисенко                                                                                                                                      Все бігає, шукає кусок хліба
 Все бігає, шукає кусок хліба,
 З надією все в очі заглядає?
 Коли він їв – хоча б для виду –
 Ніхто його, скитальця, не питає.
 Хто зпересердя копняка піддасть,
 Хто невблаганно покриває матом.
 І тільки бабця булочку віддасть,
 Яку їй теж немає де узяти.
Дивлюся в очі пса – стає тривожно,
 За що з блохастого кепкують?
 За те, що переїхала машина?
 За те, що на смітник хазяїн кинув?
 Опам’ятайся, адже ти - Людина!
 Чому ж перетворився ти в тварину?
 Ці очі не благають і не просять,
 Вони назовні душу вивертають.
 І статусу «Людини» не підносять,
 Тому їх так старанно обминають!
9.      Повторне виконання тестових завдань, виправлення помилок.                                        
10. Робота над твором М. Трублаїні «Волохан».
1. - Які оповідання про собак ви читали?
     - Хто автор цих книг?
2. Сьогодні ми прочитаємо оповідання М. Трублаїні «Волохан».
     - Про що ця книга?
     - Хто такий Волохан?
     - Чому його так назвали?
3. Словникова робота.
     Показ фотографій тундри.
Тундра – безліса область, де ростуть переважно трави.
Читання слів. Тико, Панай, Умк, Волохан, тундра.
4. Слухання оповідання «Тико і Волохан».
-  Звідки взялось цуценя?
- Де жили хлопчики?
- Що дізналися про тундру?
5. Самостійне читання мовчки.
 - Що сталося з Тиком?
 - Чому це сталося?
 - Хто його врятував?
 - Скільки років було Тико? А песику?
 6. Самостійне мовчазне читання «Хвиля – напасниця».
 -   Скільки років виповнилось Тико та Волохану? 
  - Яким став Волохан?
  - Чому оповідання назвали  «Хвиля – напасниця»?
7.  Читання оповідання ланцюжком.
8. Вибіркове читання.
 Прочитайте речення, в якому говориться з ким гуляв Тико.
-          Що робили хлопчики?
-          Чому Тико підійшов до води?
-          Чому Умк не встиг врятувати брата?
9.                  Чи загинув Тико ?
       Дізнаєтесь про це, прочитавши книгу до кінця.
11. Підсумок уроку.
-          Про що дізналися на уроці?
-          Що сподобалось найбільше?



Тести «Чи добре ти знаеш собак?»
 1.       Собаки належать до
       а) свійських тварин;
       б) диких тварин.
  2.  Яку тварину першою приручили люди
             а) кіт;
        б) кінь;
           в) собака.
        3 .  Усі породи поділяються на
              а) 5;
              б)  3;
         в) 4
             основні групи.                                                                                                                                     4 .  Перші транспортні тварини нашої планети
         а) кінь;
         б) собака;
         в)  олень. 
      5.  Кличка собаки – шукача, який врятував у горах 40 чоловік
           а)  Балто;
           б)  Баррі;
           в) Рекс.

      6.  Якої породи були перші собаки – космонавти
             а)   вівчарка;
             б)  пекінес;
              в) дворняжка.
7.  Зєднай стрілочками назву породи з відповідною фотографією.
                                                                                                                                                       


         Доберман                        Золотистий ретривер



 

Английский бульдог                                   Афганская борзая  
                                                                                                                                                                                       

                                                  



                                                                                                   




Загадки





























1







2








3






4






5








6






7

















Завдання

















1. Часто умивається,та рушником втирається.













2. За горами, за долми ходит свита та кожух.













3.Зимою в білому, як сніг, а літом в сірому гуляє.


   Вловить його ніхто не зміг, тому що ноги довгі має.












4. Серед двогу стоїть копа, спереду вила, а ззаду мітла.











5. Прийшла вона із довгим віником




    На бесіду із нашим півником,





    Схопила півня на обід






    Та й замела мітлою слід.















6. Я великий та красивий,






    Як біжу я - в'ється грива.















7. Не говорить, не співає, а коли хто йде, господаря сповіщає.

Додатки до уроку:
Презентація. Такі незнайомі і невідомі собаки.